Isırma bozuklukları

Alt ve üst çenenin birbirine ve yüzdeki diğer oluşumlara (burun, gözler, yanaklar) göre uyumsuzluğu, hem görünüm hem de işlevsel açıdan sorunlar yaratmaktadır. Bu uyumsuzluk ve bozukluklar gelişimsel olabilir ya da hastalık ve kazalar sonucunda ortaya çıkabilir. Böyle kişiler; hem estetik, hem konuşma hem de beslenme problemleri ile karşı karşıyadırlar.

Çenedeki gelişimsel şekil bozuklukları çok değişik tiplerde olabilir:

* Yüz normalden uzun veya kısadır
* Diş etleri gülerken çok aşırı görünebilir (gummy smile deformitesi)
* Üst çenenin geride olması (sınıf 3 kapanma kusuru)
* Üst çenenin ileride olması (sınıf 2 kapanma kusuru)
* Alt çenenin ileride olması (sınıf 3 kapanma kusuru)
* Alt çenenin geride olması (sınıf 2 kapanma kusuru)
* Üst çenenin geride, alt çenenin ileride olması (sınıf 3 kapanma kusuru)
* Ön dişlerde kapanma kusuru (anterior open-bite)
* Alt çenenin yana kayması (laterognati)
* Çene ve yüzde asimetrik görünüm
* Sadece çene ucunu içeren bozukluklar.
Eğer çenedeki şekil bozukluğu dişleri de içeriyor ise, yani ısırma bozukluğu da var ise (ki çoğunlukla böyledir), yapılacak cerrahi müdahale, sadece çene ucunu içeren bozukluklar söz konusu olduğunda yapılan cerrahi müdahaleye göre daha kapsamlıdır. Bu gibi durumlarda ameliyat öncesinde hasta yaklaşık 6 ay kadar (kişiye göre değişebilir) ortodonti tedavisi görmelidir. Bu tedavi sırasında gerekiyorsa dişleri çekilebilir, dişlerin pozisyonları değiştirilebilir. Ortodonti tedavisinin bittiğinde, dişlerin ameliyat sonrasında birbirine göre konumlarını belirleyen bir splint yapılır. Ameliyat sonunda dişler bu splinte oturtularak, birbirine göre yeni konumları belirlenmiş olur. Ameliyat sonunda, yeni pozisyonuna getirilen çeneleri tespit etmede kullanılacak yönteme göre, hastanın alt ve üst çenesi 2 ila 8 hafta arasında değişen sürelerde birbirine bağlanır. Bu dönemde hasta sıvı gıdalarla beslenmek durumundadır. Ve diş bakımının iyi yapılması çok önemlidir. Ortodonti tedavisi ameliyat sonrasında da kişiye göre değişmek üzere yaklaşık 6 ay devam etmektedir.


ÇENE CERRAHİSİ
 

©Copyright 2007, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez